OTYLIADA

Autor wowo56 dnia 25 luty 2014


Rusza „Otyliada 2014” Blisko 4 tys. Polaków spędzi noc na pływalni Zakończyły się zapisy do największej amatorskiej imprezy pływackiej w Polsce - Ogólnopolskiego Nocnego Maratonu Pływackiego OTYLIADA. Maraton odbędzie się na 30 krytych pływalniach w nocy z 1 na 2 marca. Patronem imprezy jest nasza najlepsza pływaczka wszechczasów Otylia Jędrzejczak. Od jej imienia nadano nazwę maratonowi. Organizatorzy spodziewają się, że w tegorocznej edycji OTYLIADY weźmie udział ponad 4 tys. uczestników. Na każdej z pływalni nagrodami i dyplomami z autografem Otylii Jędrzejczak uhonorowani zostaną najmłodsi i najstarsi uczestnicy maratonu, oraz pływacy którzy przepłyną najdłuższy dystans. Specjalne nagrody przewidziane są także dla najliczniejszych rodzin które tej wyjątkowej nocy pojawią się na basenach. Kierująca Biurem Organizacyjnym OTYLIADY Anita Garncarz na co dzień prezes Stowarzyszenia „Podlas” w Myszkowie marzy aby wzorem „Nocy muzeów”, chociaż raz w roku pływalnie zapełniły się wszystkimi chętnymi do uprawiania tej dyscypliny sportu i wierzy, że tak jak przed laty udało się zainteresować Polaków narciarstwem i biegami przełajowymi, tak teraz poprzez OTYLIADĘ zarazimy rodaków pływaniem. Anita Garncarz odwołuje się do statystyk z których wynika, że ponad 40 proc. Polaków cierpi na schorzenia związane ze skrzywieniem kręgosłupa. W ostatnich latach to zjawisko niestety pogłębia się u dzieci i młodzieży które dużą część czasu spędzają przy komputerach. I to było bodźcem do organizacji maratonów pływackich. Otylia Jędrzejczak, która przed rokiem wsparła organizatorów maratonu stwierdza że był on strzałem w dziesiątkę, bo z jednej strony jest on promocją pływania i sportu, a z drugiej jest zaproszeniem rodzin do wspólnego spędzenia czasu, którego niestety mamy coraz mniej dla siebie. Samo zaś pływanie jest nie tylko najtańszą dyscyplina sportu, bo do jej uprawiania wystarczy tylko kostium kąpielowy, ale ma ogromny wpływ na rozwój naszego całego naszego organizmu, a poza tym wydobywa z nas pozytywne hormony endorfiny, powodując, że możemy być szczęśliwsi. Organizatorzy OTYLIADY są wolontariuszami. Pierwszy maraton zorganizowali 2011r. dla mieszkańców Myszkowa. Rok później w imprezie wzięli chętni z powiatu myszkowskiego, a przed rokiem gdy zaprosili do maratonu mieszkańców całego Śląska i pływalnie pękały w szwach rzucili hasło „Cała Polska pływa z nami”.
WYKAZ PŁYWALNI UCZESTNICZĄCYCH W OTYLIADZIE WG. WOJEWÓDZTW Dolnośląskie Bielawa – pływalnia „Aquarius”, Strzelin – Aquapark „Granit”, Świebodzice – Wodne Centrum Rekreacji Kujawsko-Pomorskie Inowrocław – pływalnia „Wodny park”, Rypin – pływalnia Rypińskiego Centrum Sportu, Włocławek – Międzyosiedlowy Basen Miejski Lubelskie Puławy - pływalnia MOSiR, Lubuskie Żary – pływalnia „Wodnik” Łódzkie Radomsko - pływalnia MOSiR, Tomaszów Mazowiecki – pływalnia „Złota rybka”, Rawa Mazowiecka – pływalnia „Aquarium” Mazowieckie Garwolin – pływalnia „Garwolanka” Warszawa - pływalnia OSiR Żoliborz Małopolskie Oświęcim – pływalnia MOSiR, Opolskie Opole – pływalnia „Akwarium” Podkarpackie Łańcut - pływalnia MOSiR, Podlaskie Białystok – pływalnia BOSiR Śląskie Będzin - pływalnia OSiR, Częstochowa – Klub Taurus Fitnes & SPA, Knurów - pływalnia „Aqua Relax”, Kroczyce – hotel „Fajkier”, Mikołów – pływalnia „Aqua plant”, Myszków - pływalnia MOSiR, Łazy – Park Wodny „Jura”, Pawłowice – pływalnia „Wodny raj” Świętokrzyskie Jędrzejów – pływalnia miejska Warmińsko-mazurskie Olecko, pływalnia „Lega”, Olsztyn – pływalnia WCRS „Aquasfera” Zachodnio-pomorskie Szczecin – pływalnia Centrum Kształcenia Sportowego, Szczecinek – pływalnia „Aqua-tur”
REGULAMIN OGÓLNOPOLSKIEGO NOCNEGO MARATONU PŁYWACKIEGO „OTYLIADA 2014”   1.      Organizatorem Ogólnopolskiego Nocnego Maratonu Pływackiego „Otyliada 2014” jest Stowarzyszenie Osiedlowe „Podlas” w Myszkowie.

2.      Celem imprezy jest popularyzacja pływania jako dyscypliny sportu mającej wpływ na prawidłowy rozwój
człowieka, jego kondycję i samopoczucie. Jej adresatami są osoby, które nie uprawiają pływania wyczynowo. Patronem honorowym Ogólnopolskiego Nocnego Maratonu Pływackiego jest Pani Otylia Jędrzejczak.

3.      Zawody rozpoczynają się 1.03.2014r. o godz.  18.00 i kończą 2.03.2014r. o godz. 6.00 na wszystkich pływalniach uczestniczących w Ogólnopolskim Nocnym Maratonie Pływackim, zgłoszonych do Biura Organizatora do dnia 10.12.2013r.

4.      Zapisy do udziału w Ogólnopolskim Nocnym Maratonie Pływackim odbywają się poprzez stronę www.otyliada.pl do 10 lutego 2014r. Zgłoszenie następuje poprzez wpisanie imienia i nazwiska nr PESEL  oraz wniesienia opłaty (przelew) za udział w imprezie.

5.      Opłata za udział w Ogólnopolskim Nocnym Maratonie Pływackim wynosi 10 zł od uczestnika i jest wnoszona przy zapisie. Nie podlega ona zwrotowi w przypadku rezygnacji z udziału w Maratonie.

6.      Wszyscy uczestnicy Otyliady 2014 są ubezpieczeni od NW, dlatego też po zamknięciu listy uczestników nie ma możliwości dopisywania uczestników lub zmian.

7.      Każdy z uczestników „Otyliady 2014”, przy wejściu na pływalnię musi okazać się dokumentem pozwalającym na stwierdzenie tożsamości oraz wypełnia oświadczenie (w załączeniu) o zapoznaniu się z regulaminem zawodów i pływalni na której uczestniczy w maratonie oraz  stanie zdrowia pozwalającym na udział w Ogólnopolskim Nocnym Maratonie Pływackim i wynikających z tego konsekwencji. 

8.      Osoby niepełnoletnie mogą uczestniczyć w maratonie, pod warunkiem obecności na pływalni rodzica/ów lub prawnego opiekuna/ów, którzy podpisują oświadczenie obok podpisu dziecka.

9.      Każda pływalnia na której odbywać się będzie Ogólnopolski Nocny Maraton Pływacki zapewnia pełną obsadę ratowników WOPR i służb technicznych czuwających nad prawidłowym i bezpiecznym funkcjonowaniem obiektu.
O imprezie powiadamia Stację Pogotowia Ratunkowego, Komendę Miejską/Powiatową Policji i Państwowej Straży Pożarnej.

10.     Zawodom może towarzyszyć publiczność, pod warunkiem dostosowania się do regulaminu pływalni i pełnej kontroli widowni przez obsługę pływalni.
11.     Nad sportowym przebiegiem zawodów czuwa na każdej pływalni Komisja Sędziowska złożona z wolontariuszy, którą tworzą Sędzia Główny i Sędziowie Torowi. Sędzia Główny jest osobą odpowiedzialną za prawidłowy przebieg zawodów na pływalni i ma głos rozstrzygający w kwestiach sportowych. Może też w każdej chwili przerwać zawody. Sędziowie Torowi zliczają czas i odległość pokonaną przez uczestników „Otyliady” na poszczególnych torach pływalni. W przypadku stwierdzenia zagrożenia dla zdrowia lub nieregulaminowego zachowania się, mogą po konsultacji z Sędzią Głównym nakazać uczestnikowi zawodów opuszczenie toru i tym samym zakończenie jego udziału w Ogólnopolskim Nocnym Maratonie Pływackim.

12.     Jednocześnie na jednym torze może przebywać do 6 pływaków.

13.     Każdy uczestnik Ogólnopolskiego Nocnego Maratonu Pływackiego bierze udział w zawodach w kostiumie kąpielowym i czepku.

14.     Uczestnicy pływają według wyznaczonego harmonogramu dostępnego u Sędziego Głównego.

15.     Komisja Sędziowska sporządza protokół zawodów (wzór w załączeniu), zawierający obok imion i nazwisk uczestników oraz nr PESEL  także dystans jaki przepłynęli i czas. Protokół z wyszczególnieniem pływaków którzy przepłynęli najdłuższy dystans, osiągnęli najlepszy czas, najliczniejszej rodziny i jej łącznego dystansu oraz najstarszego i najmłodszego uczestnika, Komisja Sędziowska przesyła drogą elektroniczną w ciągu godziny od zakończenia zawodów do organizatora Ogólnopolskiego Nocnego Maratonu Pływackiego – Stowarzyszenia Osiedlowego „Podlas”. Organizator zastrzega sobie prawo do imiennej publikacji wyników na stronie www.otyliada.pl

16.     Wszyscy uczestnicy „Otyliady 2014” otrzymają certyfikat uczestnictwa, a specjalnymi nagrodami na każdej pływalni uhonorowani zostaną pływacy, którzy przepłynęli najdłuższy dystans, najstarsi, najmłodsi i najliczniejsze rodziny.

17.     Oddzielnymi nagrodami uhonorowani zostaną najstarszy i najmłodszy uczestnik Ogólnopolskiego Nocnego Maratonu Pływackiego, pływacy którzy osiągnęli najdłuższy dystans w skali kraju oraz najliczniejsza rodzina która wzięła udział w „Otyliadzie 2014”.

18.     W czasie trwania Ogólnopolskiego Nocnego Maratonu Pływackiego obligatoryjnie na pływalniach i w materiałach informacyjnych Otyliady 2014 umieszczone będą loga sponsorów i patronów imprezy. Dopuszczone są na pływalniach banery i bilboardy innych reklamodawców, pod warunkiem, że były one umieszczone w tych obiektach od 1.02.2014r. 19.     Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w regulaminie.   Informacje dodatkowe:
 
1. W trakcie pływania punktowane są 2 wejścia (czyli 1 wyjście:),czas przerwy dowolny
2. Ilość osób pływających na torze, czas trwania maratonu  zależny jest od możliwości basenu i decyzji sędziego
3. Dla osób zalogowanych na dany basen ,zapewniamy: certyfikat  uczestnictwa, ubezpieczenie, identyfikator, sok, kanapkę
 
4. Maraton nie ma na celu bicia rekordów, lecz miłe sportowe spędzenie czasu w rodzinnej atmosferze:))
                                                                                 Komitet Organizacyjny
Ogólnopolskiego Nocnego Maratonu Pływackiego
            „Otyliada 2014”
Wersja do druku

Autor wowo56 dnia 07 grudzień 2011

pływanie dla dzieci – porady praktyczne

Wielu rodziców nie chodzi jednak na basen ze swoimi dziećmi, ponieważ obawiają się, że maluchy zachorują. Oczywiście tak się może zdarzyć, możemy jednak to ryzyko zminimalizować jeśli będziemy: pamiętali o kilku podstawowych zasadach:
 • gdy dziecko wyjdzie z basenu owiń je szybko ręcznikiem lub załóż szlafrok
 • wytrzyj dokładnie uszy i owiń włosy dodatkowym ręcznikiem zanim zaczniesz suszyć głowę suszarką
 • w przebieralni ubierz malucha w miarę moĹźliwości, jak najszybciej (mimo, Ĺźe w przebieralni zwykle jest ciepło, to pamiętajmy, Ĺźe mokremu dziecku moĹźe być chłodno)
 • następnie wysusz włosy suszarką(warto zabierać swoją suszarkę, zwykle lepiej suszą niĹź te, ktĂłre są na basenie)
 • potem moĹźesz podać dziecku coś do jedzenia (zapewne jest głodne) i coś ciepłego do picia, nic z automatu co było by zimne
 • wracając samochodem nie nagrzewaj go, jeĹźeli dziecko jest ciepło ubrane
     Przed rozpoczęciem wizyt na basenie rodzice powinni przygotować dziecko do większego kontaktu z wodą. W tym celu podczas codziennych kąpieli należy przyzwyczajać dziecko do polewania wodą głowy oraz twarzy. Oczywiście na początku jest to odrobina wody, ale z czasem coraz więcej Wskazane są kolorowe zabawki, dzięki którym pobyt dziecka w wannie jak i później w basenie będzie bardziej atrakcyjny.
        Do tego coś „na ząb” dla zucha -nawet jeśli takowych jeszcze nie posiada oraz cos do picia. Po basenie większość dzieci jest głodna i spragniona. Standardem jest również zasypianie po zajęciach w aucie w drodze do domu. Taka drzemka może opóźnić normalną porę zasypiania.  
Przed zajęciami proszę odwiedzić pediatrę Maluszek przed pierwszymi zajęciami powinien (aczkolwiek nie musi) zostać przebadany przez lekarza, który oceni, czy dziecko może pluskać się w wodzie. Pływalnia nie jest wskazana dla zuchów z chorobami uszu czy układu moczowego.
Prosimy o zachowanie zasad bezpieczeństwa Bardzo prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na nasze małe zuchy podczas wspólnego pobytu na basenie. Szczególnie w trakcie pobytu pod natryskami, w drodze na zajęcia i przy przebieraniu zuchów. Nawet na chwilkę nie wolno zostawić maluszka samego, zwłaszcza położonego na przewijaku-zdarzył się przypadek, kiedy pozostawione na sekundę dziecko spadło z przewijaka! Nie pozwólmy dzieciom biegać po płycie basenu-podłoże jest często śliskie, łatwo o upadek i problem gotowy.
Mam nadzieję, że powyższe zmiany i wskazówki podniosą jakość zajęć, ku zadowoleniu Państwa i Waszych zuchów.

 Co zabrać ze sobą na basen? Nasze porady:

 • przede wszystkim dobry humor i duĹźo uśmiechu.
 • Ręcznik dla maluszka i rodzica. Dla starszych dzieci polecamy szlafrok kąpielowy.
 • Dla najmłodszych konieczne są jednorazowe pampersy do pływania typu swimmers.
 • Czepek dla rodzica i dziecka powyĹźej 3 roku Ĺźycia.
 • Klapki dla siebie i dziecka.
 • StrĂłj pływacki dla dzieci.
 • StrĂłj pływacki dla rodzica przebywającego z dzieckiem w wodzie,
 • Dla maluszkĂłw przydatne będzie krzesełko samochodowe - przenośne.
 • Pamiętajmy, aby karmienie dziecka następowało najpóźniej 30 minut przed zajęciami, wyjątek stanowi karmienie piersią.
 • Po basenie większość dzieci jest głodna i spragniona. Warto zabrać ze sobą coś do picia i jedzenia. Standardem jest rĂłwnieĹź zasypianie pociech po zajęciach w aucie w drodze do domu. Taka drzemka moĹźe opóźnić normalny rytm dobowy.
 • Z myślą o wygodzie dla Państwa maleństw zamontowała stoliki do przewijania, z ktĂłrych moĹźna korzystać w szatni rodzinnej.
 • Bardzo prosimy o zwrĂłcenie szczegĂłlnej uwagi na nasze małe zuchy podczas wspĂłlnego pobytu na basenie. SzczegĂłlnie w trakcie pobytu pod natryskami, w drodze na zajęcia i przy przebieraniu zuchĂłw. Nawet na chwilkę nie wolno zostawić maluszka samego, zwłaszcza połoĹźonego na przewijaku. Nie pozwĂłlmy dzieciom biegać po płycie basenu-podłoĹźe jest często śliskie, łatwo o upadek.
    
Wersja do druku

WEJŚCIA DARMOWE

Autor wowo56 dnia 23 wrzesień 2011

        W odpowiedzi na zapytania w sprawie indywidualnego, bezpłatnego korzystania z basenu z tytułu posiadanego orzeczenia o niepełnosprawności informuje, że w tym roku szkolnym nie będzie indywidualnych wejść na basen z powodu dużego zainteresowania niepełnosprawnych tym sposobem rehabilitacji i z braku terminów aby wszystkich zainteresowanych zaspokoić. Nie mamy moralnych podstaw by decydować, która osoba ma większe potrzeby na korzystanie z basenu.
        Role decydowania o wejściu na basen przejęły stowarzyszenia niepełnosprawnych, które będą kierować wejściami w wyznaczone dla nich terminy.
Nadmieniam, że basen przy ZS4 w Tomaszowie Mazowieckim jest basenem szkolnym i naczelnym jego zadaniem jest szkolenie i doskonalenie pływania uczniów. Do rehabilitacji służą specjalnie do tego stworzone placówki a korzystanie z basenu przez niepełnosprawnych może się jedynie odbywać w wolnych terminach, w których nie odbywają się zajęcia dydaktyczne

Z wolnego wstępu korzystają:

stowarzyszenia niewidomych, diabetyków, "amazonki" oraz Polski zwiazek emerytów i rencistów. Prosimy zgłaszać się do tych towarzystw bo one będą kierować wejściami w wyznaczonych dla nich terminach.
Wersja do druku

Otwarcie basenu

Autor kolorenia dnia 22 maj 2011

  Dla nas - uczniów Zespołu Szkół nr 4 - była to baaaaaardzo długo oczekiwana chwila. Aż w końcu… została otworzona druga pływalnia w Tomaszowie Maz., która znajduje się na Niebrowie… oczywiście przy naszej szkole.
Wersja do druku
Idź do strony   <<